Menu

Majówka na Ślęży-ZAPRASZAMY

1 maja to dzień, w którym tradycyjnie spotykamy się w Sobótce, by wyruszyć na Ślężę i godnie uczcić dzień św. Józefa.Zapraszamy wszystkich do wspólnej wędrówki, która ma charakter pielgrzymki. Jest to wspaniała okazja, by odetchnąć od zgiełku miasta, nasycić oczy budzącą się do życia przyrodą, spotkać się z przyjaciółmi i odkryć potęgę Stwórcy w pięknie Jego stworzenia.
Tegoroczne hasło:Dążcie do Tego co na Górze!
Spotykamy się na Dworcu PKS ul.Sucha stanowisko nr.13
Nabożeństwo w sanktuarium św. Anny i sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce o 9:45 zaczyna "ORZECH",a na szczycie Slęży msza św.pod przewodnictwem Ojca Biskupa Jacka Kicińskiego CMFego,który specjalnie Nas zaprasza razem z ojcem duchowym ks.Aleksandrem Radeckim.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.pielgrzymka.pl/akt_wypisz.php?id=532
wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

 

Czytaj dalej...

"Gdzie Chrzest tam nadzieja"

W 1050 lat Chrztu Polski na stadionie INEA w Poznaniu miało miejsce wielkie Dziękczynienie za ten dar który przyjął Mieszko I.  To historyczne wydarzenie zapoczątkowane przez Mieszka I wprowadziło Polskę w krag cywilizacji zachodu i narodów chrześcijańskich. Uroczystość ubogacona śpiewem 1050 osobowego chóru na 1050 lat , filharmoników poznańskich, zaproszonych solistów , zespołów tanecznych, przy udziale ok. 42 000 wiernych z całej Polski.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wielkiego Świętowania Polski w 1050 lat Chrztu.

Wideo realizacja : Andrzej Mas - tvRodzina

Czytaj dalej...

Hymn ŚDM w języku migowym

Nadszedł długo oczekiwany moment - po długich i żmudnych pracach, trwających blisko 2 miesiące, przedstawiamy hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w języku migowym. Zapraszamy!
Hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w języku migowym przygotowany przez Fundację FONIS z Wrocławia. W projekcie uczestniczyło łącznie ponad 40 osób - słyszących, słabosłyszących i niesłyszących.

Gościem specjalnym był ks. Arcybiskup Józef Kupny.

opis:
Renata Maciejewska - Fundacja FONIS

Czytaj dalej...

Czym jest tożsamość narodowa?

Debata (18.04) z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski odpowiadała na ważne pytania o tożsamość narodową w auli PWT we Wrocławiu odbyła się debata społeczna pt. „Tożsamość Polski”.
Czym jest polska tożsamość? Jak ją odpowiednio zdefiniować po ponad 1000 lat polskiej państwowości? Jakie wartości są nierozerwalnie związane z naszą ojczyzną? Na te pytania odpowiadali prelegenci z różnych środowisk podczas debaty społecznej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Dla Polaków bardzo charakterystyczne jest umiłowanie prawdy oraz wierność sobie i Polsce. Polacy i wolność to pojęcia mocno związane. A nasza tożsamość narodowa tworzy się w rodzinach i w Kościele. Mój dziadek po otrzymaniu propozycji zostania folksdojczem powiedział tak: „Polakiem żem się urodził, Polakiem umrę.”-
powiedział Roman Kowalczyk
W wydarzeniu wzięli udział: marszałek senior, Kornel Morawiecki, Wojciech Kucharski, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, o. Michał Legan, paulin z Jasnej Góry oraz Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty, który mówił, że pamięć jest fundamentem tożsamości.Moderator był ks.Bogusław Drożdż
Teologia Pastoralna  na PWT

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Czas na Działanie

Po akcji "Bóg tańczy z nami" w kolejnej części programu można było wysłuchać Oratorium słowno-muzycznego „Miłość ponad wszystko” z udziałem rodzin przyjmujących pielgrzymów, wolontariuszy ŚDM i osób przygotowujących się do spotkania z papieżem Franciszkiem, zaś wieczorem we wrocławskiej katedrze wszyscy uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.W niedzielę rano Symbole ŚDM zostały przekazane na wojskowym lotnisku Strachowice przedstawicielom  diecezji gnieźnieńskiej.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

- Na pewno dzięki peregrynacji zmieniło się wiele w sercach ludzi, którzy się przy nich modlili - zaznacza ks. Zbigniew Kowal, odpowiedzialny za jej przebieg w archidiecezji wrocławskiej. Przekonuje, że nie da się określić, które miejsca były najbardziej wyjątkowe, bo wszędzie obecność krzyża i ikony była niezwykłym spotkaniem z miłosierdziem Bożym. - Każde spotkanie gromadziło innych ludzi, odbywało się w innym klimacie. To, co zrobiło na mnie wrażenie jako obserwatorze, to miejsca poza kościołami - szpitale, więzienie czy dom poprawczy. Tam szczególnie można było doświadczyć miłosierdzia - dodał.
Peregrynacja symboli ŚDM była pewnym etapem przygotowań do wielkiego lipcowego święta młodzieży. Ks. Kowal, zapytany o to, jakie są najważniejsze zadania stojące przed diecezjalnym sztabem przygotowań, zaznacza, że podstawową kwestią jest zebranie odpowiedniej liczby wolontariuszy.

Czytaj dalej...

Zatańcz dla Miłosierdzia

„Zatańcz dla Miłosierdzia”  - Bóg tańczy z nami
16 kwietnia odbyło się  oficjalne zakończenie Peregrynacji Symboli w naszej diecezji. W godzinie Bożego Miłosierdzia wolontariusze ŚDM modlili się Koronką.
Wrocławscy wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, a także przybyła młodzież w uroczysty sposób pożegnali symbole ŚDM, które od dwóch tygodni peregrynowały po terenie archidiecezji. Jednym z punktów programu pożegnalnego była akcja „Zatańcz dla Miłosierdzia”.

Peregrynacja symboli ŚDM była pewnym etapem przygotowań do wielkiego lipcowego święta młodzieży. Ks. Kowal, zapytany o to, jakie są najważniejsze zadania stojące przed diecezjalnym sztabem przygotowań, zaznacza, że podstawową kwestią jest zebranie odpowiedniej liczby wolontariuszy.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Głos Pasterza i chrzcielne źródła

W homilii metropolita wrocławski odniósł się do słów św. Jana Pawła II na temat przyjęcia przez Polskę chrztu. Chrzest sprawił, że Polska zyskała swoją tożsamość i to dzięki chrześcijaństwu zawdzięczamy dorobek kulturowy i społeczny.Przyjęcie chrztu przez Mieszka I było w pełni świadomą, przemyślaną decyzją władcy. Nie został do chrztu doprowadzony siłą ani też chrzest nie został mu narzucony przez sąsiadów jako warunek utrzymania się przy władzy. Do chrztu doprowadziła go żona Dobrawa – mówił. I przywołał tekst z kroniki Thietmara, który pisał, jak czeska księżniczka starała się usilnie o nawrócenie męża. W podobnym duchu na początku XII w. wypowiedział się na temat  roli Dobrawy Gall Anonim, który relacjonował ustną tradycję piastowską.
 Patrząc na dzieje narodu Polskiego, pomimo trudności byliśmy zasłuchani w Boże Słowo.Na zakończenie homilii wszyscy wierni zostali zachęceni przez abp. Kupnego do większej wierności i miłości Chrystusa.Po Mszy św. obok katedry przy wyjściu wiernych odbyl się pokaz Teatru Ognia grupa ze Żmigrodu.


wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Mieszko i Dobrawa u stóp kard. Kominka

Uroczystości związane z jubileuszem chrztu Mieszka I w stolicy Dolnego Śląska nie zakończyły się wraz z obchodami w Gnieźnie i Poznaniu.
Barwną inscenizacją autorstwa Bogdana Ludkowskiego rozpoczęło się wrocławskie świętowanie 1050. rocznicy chrztu Polski,pod pomnikiem ks. Kardynała Bolesława Kominka przedstawiono inscenizacje "Rzecz o tym jak Mieszka ochrzczono i z Dobrawą zaślubiono". Rozlega się pieśń „Chrystus wodzem, Chrystus królem...” i wszyscy w barwnym korowodzie – w którym kroczą przedstawiciele różnych epok – udają się w stronę katedry. Tutaj o 13.00 metropolita wrocławski abp. Józef Kupny przewodniczył Mszy św ( wkrótce materiał z mszy św.)
podczas której po raz pierwszy w stolicy Dolnego Śląska zostały wystawione polskie insygnia królewskie.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Iskra Bożego Miłosierdzia

15 i 16 kwietnia to ostatnie dni peregrynacji symboli ŚDM po diecezji wrocławskiej,
- w piątek  znowu Symbole ŚMD trafiły na Ostrów Tumski.
Modlitwa w Seminarium,przy figurze Chrystusa Króla przed Seminarium w ramach ogólnopolskiej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia” ,modlitwa wolontariuszy ŚDM – Droga Światła, czuwanie duszpasterstw "pod Czwórką" .
Natomiast w sobotę odbyło się  oficjalne zakończenie Peregrynacji Symboli w naszej diecezji.Wkrótce relacja z 16 kwietnia.
Zaczynamy od bicia rekordu tanecznego obok wrocławskiej Katedry.
Zapraszamy!

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Transmisja Mszy Sw. z Kevelaer - 07.05.2016 godz. 11

 

Kevelaer - miejsce refleksji

Kevelaer - miasto leżące w Dolnej Nadrenii-Westfalii, w okręgu Kleve, tylko kilka kilometrów od granicy z Holandią, liczące ok. 28tys. mieszkańców wraz z przyległymi dzielnicami. Korzystne położenie na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych: z Kolonii do Nimwegen w Holandii, oraz łączące rzeki Ren oraz Maas, przyczyniło się, dzięki kupcowi Hendrikowi Bussmanowi,  do rozpowszechnienia Kevelaer, jako znaczącego miejsca kultu religijnego.

Najważniejszym i najbardziej znaczącym punktem całego terenu związanego z kultem Maryi, jest Kapliczka Cudownego Obrazu (Gnadenkapelle), która to już od ponad 370 lat przyciąga pielgrzymów z wszystkich zakątków do siebie. W niej to umieszczony - jest na pierwszy rzut oka, niepozorny, a jednak słynący cudami - obrazek Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych. W odróżnieniu do innych ośrodków kultu Maryjnego, cudowny obrazek nie jest umieszczony wewnątrz bazyliki, ale z bożego polecenia jest drogowskazem na drodze wszystkich tych, którzy są w drodze.

Dzisiaj Kevelaer jest największym miejscem kultu Maryjnego w północno - zachodniej Europie. Corocznie przybywa do Kevelaer około 1 miliona pielgrzymów z Niemiec i zza granicy.

 Poprzez swoje położenie Kaplica Cudownego Obrazu stanowi centrum nie tylko tego sanktuarium, ale także całego miasta. Przechadzając się po placu (Kapellenplatz) nie sposób przejść obojętnie obok Maryi, która stoi na drodze i czeka na każdego człowieka: czy to będącego w drodze w wypełnianiu swych codziennych obowiązków, czy też tych, którzy przychodzą do Maryi, aby u niej szukać pociechy i otuchy. Płonące świece, codziennie świeże kwiaty, czy w końcu składane dary wotywne, stanowią namacalny dowód, że także w dzisiejszych czasach Maryja wysłuchuje modlitwę tych wszystkich pielgrzymów, którzy jej się powierzają i doświadczyli wsparcia, a nawet i cudu.                                          

W 1987 roku, podczas swojej pielgrzymki do Niemiec, Kevelaer odwiedził św. Jan Paweł II. 2 maja podczas kazania, w trakcie nabożeństwa, wypowiedział następujące słowa:

"Wielkie światowe metropolie, o znaczeniu politycznym i gospodarczym, gdzie liczą się pieniądze i  władza, nie są tymi prawdziwymi centrami, które tworzą historię świata i historię zbawienia.

Prawdziwe centra, gdzie tworzy się historię, to właśnie te zaciszne miejsca ludzkiej modlitwy. To właśnie tutaj w szczególny sposób stykają się ze sobą ten ziemski świat ze światem pozaziemskim, pielgrzymujący Kościół na ziemi z wiecznym, zwycięskim Kościołem  niebieskim - Królestwem Bożym. To właśnie tutaj dzieje się coś o wiele większego i znaczącego dla życia i śmierci, aniżeli w tych wielkich stolicach mniemając, że to właśnie tam, gdzie podejmuje się ważne decyzje, dokonują się wielkie rzeczy i tworzy się historię."

25lat później Kevelaer odwiedził przyjaciel św. Jana Pawła II - Kardynał Stanisław Dziwisz. Przywiózł on ze sobą relikwie świętego, które umieszczone są w bazylice.

Kevelaer leży także na terenie Polskiej Misji Katolickiej Niederrhein. Msze święte w języku polskim odprawiane są w każdy czwartek o 19:30 w Kaplicy Spowiedzi (Beichtkapelle) oraz w niedziele o 16:00 w kościele św. Antoniego.

Każdego roku, w pierwszą sobotę maja przyjeżdżają grupy z innych Polskich Misji Katolickich na doroczną pielgrzymkę.

Warto przyjechać do Kevelaer, zaczerpnąć u źródła nowych sił do wypełniania swoich codziennych obowiązków i aby kroczyć tą drogą, którą Bóg nam wyznaczył. Z pomocą i za wstawiennictwem Maryi Pocieszycielki Strapionych żaden trud, żaden wysiłek, i żadna próba, czy przeciwność losu, nie będą ponad nasze siły.

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię." (Mt 11, 28)

  

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki