Menu

Honorowym Mistrzem-E. Błaszczyk

EWA Błaszczyk- została uhonorowana tytułem
Honorowy Mistrz odpowiedzialności i skutecznego działania .
Pani Ewa to wybitna aktorka teatralna i filmowa,
założycielka Kliniki BUDZIK, pierwszego w Polsce
wzorcowego ośrodka rehabilitacji dla dzieci w śpiączce.
Zapraszamy na relację z powitania Pani Ewy w
Dolnośląskiej Izbie Rzemieslniczej i na galę w papieskim
Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Wideo realizacja : Andrzej Mas - TVRodzina, 2017

Czytaj dalej...

Wigilijna Wieczerza

Wigilijny stół, na nim lśniącobiały obrus i talerzyk z opłatkiem. To od krótkiej modlitwy i dzielenia się opłatkiem zaczyna się wigilijna kolacja. Skąd wzięła się ta tradycja i co symbolizuje? Sprawdź!Tradycja łamania się opłatkiem przekazywana jest w Polsce od drugiej połowy XVIII wieku. Jest to jednak dużo starszy zwyczaj, sięgający początków chrześcijaństwa.potem następuję kolacja wigilijna conajmnij 10-12 potraw w zależnosci od obyczajów itd.Po kolacji w polskiej tradycji rodzinnie zaśpiewaliśmy kilka kolęd oraz długo oczekiwane paczki pod Choinką,W filmie wykorzystany został również Orędzie Przewodniczącego K. E. P.Abp Stanisława Gądeckiego-materiał zrealizowany przez TVP.info  . Zapraszam również na Ostrów Tumski we Wrocławiu do Ruchomej Szopki.Warto zobaczyć!!!

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

 

Czytaj dalej...

WROCŁAWSKA WIGILIA

WROCŁAWSKA WIGILIA zorganizowana w Wigilię Bożego Narodzenia przez wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dla samotnych i potrzebujacych wrocławian. Na wrocławskim pl. Solnym w zbudowanym miasteczku namiotowym zgromadzili sie licznie wrocławianie i nie tylko. Zgromadzonych pobłogosławił i złozył życzenia abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski , wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Radio Rodzina przeprowadziło z pl. Solnego bezpośrednią transmisję.
W wigilii wzięło udział ponad 1000 podopiecznych wrocławskiego Caritasu.
Spotkanie wigilijne uświetniły schole z parafii pw. św. Elżbiety oraz sióstr Elżbietanek UŚMIECH NIEPOKALANEJ.
W tym roku spodziewamy się nawet 1000 osób, podopiecznych wrocławskiej Caritas - powiedział Paweł Trawka z Wrocławskiej Caritas.

wideo realizacja: Andrzej Mas-TVRodzina 2017

Czytaj dalej...

Oratorium na Boże Narodzenie

ORATORIUM NA BOŻE NARODZENIE - Jana Sebastiana Bacha należy do najbardziej znanych kompozycji religijnych, tradycyjnie wykonywanych w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia w wielu niemieckich miastach.17 grudnia 2017 usłyszeli je także wrocławscy melomani w kościele pw.św. Maksymiliana Kolbego na Gądowie, dzięki gościnnemu występowi chóru Bachchor z Görlitz.
 Jan Sebastian Bach skomponował Oratorium na Boże Narodzenie w Lipsku w okresie świątecznym na przełomie 1734 na 35 r.
 Oratorium na Boże Narodzenie - Jana Sebastiana Bacha.W ciągu 95 lat swojego istnienia chór zaśpiewał części oratorium przynajmniej 52 razy.
 Obecnie chór jest ekumenicznym chórem oratoryjnym, do którego należy około 80 śpiewaczek i śpiewaków z Niemiec i Polski. Przez długi czas był powiązany z Ewangelicką Wyższą Szkołą Muzyki Kościelnej w Görlitz,która powstała w 1947 r. jako kontynuacja Ewangelickiej Wyższej Szkoły Muzyki Kościelnej we Wrocławiu, założonej w 1927 r.
Po zamknięciu Wyższej Szkoły w Görlitz kuratelę nad chórem przejęła Parafia Ewangelicka Śródmieścia Görlitz. Corocznie chór wprowadza do
repertuaru co najmniej 3 wielkie dzieła oratoryjne lub kantaty Bacha,
które następnie wykonuje z profesjonalnymi solistami i orkiestrami. O wysokim poziomie artystycznym chóru świadczyć może współtworzenie takich wielkich muzycznych przedsięwzięć jak Schlesisches Musikfest,
Bachfest der Neuen Bachgesellschaft 2012, Görlitzer Bachwoche,
czy też Bach Cantata Pilgrimage z Monteverdichoir i English Baroque
Solists pod batutą Johna Eliota Gardinera w Roku Bachowskim 2000.
Bachchor uczestniczył także w serii koncertów Nowej Filharmonii Łużyckie
przy wykonaniu Das klagende Lied Gustava Mahlera, Messa da Requiem
Giuseppe Verdiego, jak również Deutsches Requiem Johannesa Brahmsa.
 
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA CHÓROWI BACH CHOR Z GORLITZ
ZA WYKONANIE ORATORIUM NA BOŻE NARODZENIE
w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe we Wrocławiu.

Wideo realizacja : Andrzej Mas -TVRodzina, 2017

Czytaj dalej...

CARITAS to Dobro

Mikołaj zawsze był wrażliwy na ubogich, dlatego z caritasowymi dziećmi z archidiecezji wrocławskiej spotykał się 23 grudnia i hojnie obdarzył je prezentami. Mikołaj nie zapomniał też o najbardziej potrzebujących dorosłych mieszkańcach miasta. A jego pomocnikiem był dziś abp Józef Kupny.  – Zachęcaliśmy uczniów, szczególnie w placówkach, gdzie działają Szkolne Koła Caritas, aby podczas mikołajek pomyśleli o dzieciach bardzo ubogich, które nie mają nawet nadziei na świąteczny prezent,w auli PWT  abp Kupny spotkał się  z najuboższymi mieszkańcami Wrocławia, złożył im świąteczne życzenia, dzielił się opłatkiem oraz, wraz z pracownikami Caritas, rozdał 750 świątecznych paczek.

wideo realizacja Andrzej Mas /TVRodzina

Czytaj dalej...

WIELBIENIE Z MARYJĄ KRÓLOWĄ

16 grudnia 2017 w kościele p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu-Nowym Dworze odbyła się modlitwa uwielbienia WIELBIENIE Z MARYJĄ KRÓLOWĄ
Chór i orkiestrę stanowią uczestnicy warsztatów muzyczno-liturgicznych, które odbyły się w dniach 14 - 16 grudnia 2017r., w parafii p.w.
Opatrzności Bożej.
Warsztaty, jak też modlitwę uwielbienia poprowadzili: Leopold Twardowski, znakomity muzyk, kompozytor, koordynator Inicjatywy Poznańskiego Wielbienia,
inicjator Poznańskich Zaduszek Jazzowych, organizator Rekolekcji Na Fali Wielbienia, koordynator muzyczny obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski
na stadionie INEA w Poznaniu oraz Ewa Sykulska - muzyk, wokalistka, dyrygent, pedagog, wykładowca na UAM w Poznaniu. Opiekę duszpasterską nad uczestnikami
sprawował: ks. Kan. Krzysztof Hajdun -proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu na Nowym Dworze
Organizatorem warsztatów jest Piotr Lach organista parafii pw. opatrznosci Bożej we Wrocławiu
 
Zapraszamy

Wideo realizacja i copyright : Andrzej Mas - TVRodzina,2017

Czytaj dalej...

Noc Światła o pokój i w intencji E.S.M.

Noc Światła to adwentowa inicjatywa -(specjalny wywiad) to z główną intencją modlitewną towarzyszącą spotkaniu była prośba o pokój, a także o dobre przeżycie Europejskiego Spotkania Młodych w Bazylei oraz Światowego Dnia Młodzieży- powiedział ks. Zbigniew Kowal, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Przyznaje, że spotkanie miało służyć poszukiwaniu przestrzeni jedności. - Chcieliśmy uświadomić sobie, że na naszej życiowej drodze są momenty zatrzymania. Są one po to, by później iść dalej z mocą, odnajdywać sens i budować wszystkie kolejne dni na Chrystusie - dodaje.Drugim celem spotkania było omodlenie ważnych wydarzeń, które odbywają się w archidiecezji lub w których młodzież z Wrocławia i okolic uczestniczy. - Chodzi o to,  ale byśmy mieli świadomość tej drogi, którą podążamy - zwraca uwagę wymieniając Niedzielę Palmowa, czyli Światowy Dzień Młodzieży i zbliżające się Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei.Młodzież spotkała się przy pomniku kard. Bolesława Kominka,NMP na Piasku.  Tutaj bowiem od 1990 r. odbywają się każdego miesiąca spotkania ze śpiewami z Taizé zainicjowane po Europejskim Spotkaniu Młodych, które obyło się wówczas we Wrocławiu.Następnie uczestnicy przeszli w procesji ciszy do kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła.
Po modlitwie, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej odbyło się spotkanie opłatkowe.

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

Czytaj dalej...

Kopalnia "Wujek" strajkuje-Wystawa

Kopalnia_Wujek_strajkuje, to wystawa plenerowa w Zajezdni na Grabiszyńskiej 184.
Ekspozycja jest wystawą  poświęconej tragedii,
jakiej miała miejsce 16 grudnia 1981r. w katowickiej kopalni "Wujek".Wystawa składa się z 24 plansz,na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.Historia opowiedziana przez tworców wystawy pokazuje kryzys który rozpoczął się w PRL na przełomie lat 70/80,wprowadzenie stanu wojennego,pacyfikację  kopalni Wujek.Każdemu z zastrzelonych górników poświęcono osobną tablicę.Organizatorami wystawy to Śląskie Centrum Wolności i Solidarności a za wrocławską odsłonę odpowiada Centrum Historii Zajezdnia.Zapraszamy na wystawę od 16 grudnia do końca stycznia 2018r.
Wystawę kończy tablica,na ktorej przypominano kolejne procesy plutonu specjalnego ZOMO.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Paczka dla kresowian

W ramach akcji „Paczka dla Kresowian”, organizowanej przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundację im. Św. Jadwigi, Straż Miejską Wrocławia i dolnośląską Solidarność trwała zbiórka żywności i słodyczy dla rodaków mieszkających na Kresach.
Dziś spod przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundację im. Św. Jadwigi, wyruszył transport z darami do Lwowa. W sumie obdarowanych będzie ok. 500 naszych rodaków z kresów . Życzymy szczęśliwej podróży a dla obdarowanych wiele radości , uśmiechu , zadowolenia i pokoju.
Im więcej dobrej woli, tym więcej pokoju w sercach, tym lepsze, bardziej błogosławione przeżywanie Świąt Bożego narodzenia.

wideo realizacja : Andrzej Mas - TVRodzina

Czytaj dalej...

Relikwie Błogosławionego.ks.Popiełuszki w Katedrze Wr.

RELIKWIE BŁ. KS.POPIEŁUSZKI WE WROCŁAWSKIEJ KATEDRZE W 36. ROCZNICĘ STANU WOJENNEGO W POLSCE.
Podczas uroczystej Mszy św. do Katedry wrocławskiej 13 grudnia 2017 przybyły rzesze członków "Solidarności", oraz liczne delegacje szkół z pocztami sztandarowymi na czele. Arcybiskup Józef Kupny wygłosił homilię i odprawił uroczystą mszę w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego.
Uroczystość uświetniła orkiestra Komendy Wojewódzkiej policji we Wrocławiu oraz wspaniały chór.
W uroczystej procesji zostały wprowadzono relikwie patrona "Solidarnosci" Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko. Relikwie zostały zainstalowane w Kaplicy Mariackiej Katedry Wrocławskiej . Na zakończenie odśpiewano patriotyczną pieśń "Ojczyzno ma" i orkiestra zagrała krótki koncert . Wszyscy chętni mogli adorować relikwie Błogosławionego ks. Jerzego.
Z okazji wprowadzenia do katedry we Wrocławiu relikwii Patrona "Solidarności"; Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko, do Wrocławia przyjechali z Suchowoli koło Białegostoku krewni bł. Ks.Jerzego Popiełuszki w osobach siostry i brata z bratową.
zapraszamy.

Wideo realizacja i copyright: Andrzej Mas - TVRodzina, 2017

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki