Menu

Ścieżki Polsko-Czechosłowackich Dysydentów

"Transgraniczne Ścieżki Polsko-Czechosłowackich dysydentów" - to nazwa projektu badawczego, którego oficjalne podsumowanie zaplanowano    w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Rok trwało zbieranie relacji działaczy opozycyjnych, którzy na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych spotykali się na granicy Polsko-Czechosłowackiej.
Te spotkania służyły wymianie informacji, dystrybucji niezależnych czasopism i przekładów zakazanej literatury oraz dokonywaniu "przerzutów" sprzętu dla podziemnych drukarni. Teraz nagrane relacje posłużą do stworzenia opisów ścieżek i naniesienie ich na mapy, dzięki czemu poznamy trasy, którymi przemieszczali się opozycjoniści.
Jakie znaczenie dla antykomunistycznej opozycji w Polsce miały kontakty z południowymi sąsiadami? Mieliście 
wrażenie, że tylko wspólnie możemy naruszyć system?
 Dzisiaj po oglądnięciu materiału filmowego: Europa Środkowa idzie na Wolność' i  na panelu dyskusyjnym gdzie spotkali się uczestnicy: Petr Blaľek, Petr Bartoą , Mirosław Jasiński, Jarosław Broda. Prowadzenie panelu: Łukasz Kamiński.
Była współpraca o której pan mówi, a później różne drogi do wolności. Kto szybciej wyciągnął wnioski?
Powstanie Trójkąta, a później Czworokąta Wyszehradzkiego było przeciwko niepisanej umowie państw zachodnich, pewnym wypowiedzeniem posłuszeństwa przy bardzo silnych kontrnaciskach głównie Niemiec, ale i Francji oraz neutralności Amerykanów - i to przez nich była pacyfikacja blokady i oczywiście wszystkie dalsze kwestie typu rozwiązanie Układu Warszawskiego, RWPG, wyprowadzenie wojsk-radzieckich to są ciągle Pytania na które musimy sobie odpowiedzieć sami ?!

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

Czytaj dalej...

WOLNOŚĆ Suwerenność Niepodległość

27.11 odbyła się kolejna debata społeczna organizowana przez Fundację Obserwatorium Społeczne i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana we współpracy z Instytutem Nauk Społecznych PWT,tym razem poświęcona  problematyce wolności i suwerenności, wpisująca się  w przeżywanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gośćmi spotkania byli: Ilona Gosiewska - Prezes Stowarzyszenie Odra - Niemen, prof. Krzysztof Kawalec - Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Stanisław Srokowski - pisarz, poeta, dramaturg.
 Szczególnie zapraszamy na wykład prof.Romualda Szeremietiewa - wiceministera obrony w rządach Jana Olszewskiego.(11 listopada 2017 został udekorowany nadanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski), oraz ks. Marcina Benedykta-Werczyńskiego - duszpasterza harcerzy-Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży we Wrocławiu.

Zapraszamy!

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny według świętej Faustyny

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny według świętej Faustyny

Intencja główna: O triumf Niepokalanego Serca Maryi w Polsce i na świecie

Intencje dodatkowe: O pokój w Polsce i na świecie; o jedność w Kościele; za Ojczyznę; za rządzących; o pełną ochronę prawną ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci; o nawrócenie wszystkich nieprzyjaciół Kościoła; w intencjach poleconych Niepokalanej...

Wstęp: Nowenna jest darem wdzięczności Maryi. Każde Zdrowaś Maryjo to jedna róża ofiarowane Jej w duchowym koszu. Według Dzienniczka (1412-1414) św. Faustyna trzykrotnie odprawiła Nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, składającą się z odmówienia tysiąc razy dziennie Zdrowaś Maryjo.

Przebieg: Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem codziennie przez 9 dni odmawiamy wspólnie pięć całych różańców (po 20 tajemnic każdy). Każdy blok to 200 "zdrowasiek", 5 bloków to 1000 "zdrowasiek". Początek o godz. 7:00 wystawieniem Najśw. Sakramentu, zakończenie o godz. 21:00 Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem Najśw. Sakramentem.

Modlitwa składa się z 5 bloków modlitewnych po 2 godziny każdy, z godzinnymi przerwami, które można przeznaczyć na: na cichą modlitwę przed Najśw. Sakramentem i odpoczynek. O  godz. 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Eucharystia.

Program:
7.00 - 9.00

wystawienie Najśw. Sakramentu

I blok modlitewny

20 tajemnic różańca z rozważaniami

9.00 - 10.00

przerwa (śniadanie, kawa, herbata i cicha modlitwa przed Najśw. Sakramentem)

10.00 - 12.00

II blok modlitewny

20 tajemnic różańca z rozważaniami), Anioł Pański

12.00 - 13.00

przerwa (obiad, itp. i cicha modlitwa przed Najśw. Sakramentem)

13.00 - 15.00

III blok modlitewny

20 tajemnic różańca z rozważaniami, błogosławieństwo Najśw. Sakramentem

15.00 - 16.00

Koronka do Bożego Miłosierdzia, Eucharystia

16.00 - 18.00

IV blok modlitewny

20 tajemnic różańca z rozważaniami, Anioł Pański

18.00 - 19.00 - przerwa (kolacja, itp. i cicha modlitwa przed Najśw. Sakramentem)

19.00 - 21.00

V blok modlitewny

20 tajemnic różańca z rozważaniami, Apel Jasnogórski, błogosławieństwo Najśw. Sakramentemna zakończenie dnia

Czytaj dalej...

Koncert Charytatywny dla MAI!

W Przedszkolu Sióstr Jadwiżanek bożonarodzeniowego kiermaszu można było wspomóc operację chorego na Zespół Aperta przedszkolaka - Maję Klucznik. Kiermaszowi towarzyszyła wystawa Andrzeja Winiarza: "W hołdzie Janowi Pawłowi II".

3 grudnia odbędzie się koncert charytatywny, w którym wystąpi Kamil Bednarek oraz goście. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na sfinansowanie operacji Mai Wiktorii Klucznik cierpiącej na Zespoł Aperta.
To nie pierwszy koncert organizowany dla Mai,odbędzie się 3 grudnia o godz. 17.00 w Zaklętych Rewirach przy ul. Krakowskiej we Wrocławiu,jest to aukcja charytatywna.

wideo-realizację Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Proces beatyfikacyjny "Wujka" w PWT

25 listopada 2017 roku dobiegł końca proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza „Wujka”  Uroczystości w PWT przewodniczył abp Józef Kupny metropolita wrocławski. Wśród zaproszonych gości do Wrocławia przyjechali także kapłani, klerycy i siostry zakonne z Białorusi, parafianie z Nowogródka oraz najbliższa rodzina ks. Zienkiewicza. Licznie stawili się wychowankowie "Wujka". Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz należy do najwybitniejszych kapłanów-społeczników, intelektualistów i wychowawców archidiecezji wrocławskiej na przestrzeni jej dotychczasowych dziejów. Po roku 1945 wpisał się w historię Kościoła wrocławskiego jako najbardziej ceniony duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa młodzieży zarówno we Wrocławiu, gdzie za jego kadencji powstało ich kilkanaście, jak i na terenie archidiecezji wrocławskiej – w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy. Urzędował przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu, pod „Czwórką” na pierwszym piętrze do 1994 r., służąc młodzieży „na nieustannym dyżurze”. Dzięki dobroci serca przeszedł do historii duszpasterstwa akademickiego jako dobry Wujek. Nakreślenie charakterystyki życia i duchowości człowieka tej rangi, co ks. Aleksander Zienkiewicz, jest niełatwe, bowiem jego działalności nie da się zamknąć w ramach rutynowego biogramu. Ks. Łuźniak jako portitor złożył przysięgę, że w najbliższym czasie spełni swoje zadanie.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Zakończenie I stopnia diecezjalnego  procesu Beatyfikacji  
"Wujka" Katedra

25 listopada 2017 roku dobiegł końca proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza Wujka na stopniu diecezjalnym. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny metropolita wrocławski.
Eucharystię koncelebrowali abp senior Marian Gołębiewski, bp Antoni Dziemianko, bp Ignacy Dec, bp Adam Dyczkowski, bp Andrzej Siemieniewski oraz bp Jacek Kiciński. W prezbiterium obecny był również kard. Henryk Gulbinowicz. Wśród zaproszonych gości do Wrocławia przyjechali także kapłani, klerycy i siostry zakonne z Białorusi, parafianie z Nowogródka oraz najbliższa rodzina ks. Zienkiewicza. Licznie stawili się wychowankowie "Wujka".
Zapraszamy.

Wideo realizacja : Andrzej Mas - TVRodzina, 2017

Czytaj dalej...

ŚPIEWANIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Serdecznie zaprosiliśmy w dniu 19 listopada do Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”
W dniu 11 listopada obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” ul. Bujwida 51 (w holu przy kominku) organizujemy wspólne śpiewanie pieśni legionowych, powstańczych i żołnierskich.
Chcemy poprzez wspólny śpiew raz jeszcze poczuć klimat tamtych dni i złożyć hołd tym, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. W klimat epoki wprowadzi nas historyk Grzegorz Mazur, a śpiew przy akompaniamencie pianina poprowadzi muzyk Wojciech Żdżarski. Teksty pieśni będą wyświetlane na dużym ekranie.
Chcemy aby to było radosne spotkanie więc prosimy o przyniesienie ze sobą biało-czerwonych akcentów np. opaski, koszulki, czapeczki, szalika, flagi czy może ciasto udekorowane na biało-czerwono ; tu liczymy na waszą kreatywność.
Zapraszamy młodzież, studentów i rodziny z dziećmi do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.  Akcenty patriotyczne mile widziane!

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Chrześcijaństwo–nowoczesna Europa- człowiek

Na Papieskim Wydziale Teologicznym pod hasłem „Kościół w państwie, państwo w Kościele” odbyła się 33. edycja Ogólnopolskiego Forum Młodych. Wydarzenie łączyło w sobie sesje naukowe oraz spotkania modlitewne.Forum Młodych zostało zorganizowane po raz trzeci.
Po wykładzie publiczność miała możliwość zadawania pytań.Organizatorami OFM byli klerycy V roku MWSD we Wrocławiu oraz studenci PWT.
Piątek od 9:00 Sesję naukową otworzyła wystąpienie Marka Mutora, dyrektora Centrum Historii Zajezdnia
Po przerwie  z uczestnikami Forum spotkał się europoseł Marek Jurek, który poprowadził konwersatorium pt. "Chrześcijaństwo – nowoczesna Europa – człowiek".Odniósł się do aktualnych
zdarzeń w Parlamencie Europejskim i wcześniejszego  Marszu Niepodległości 11 listopada w Warszawie.Europoseł z uznaniem mówił o inicjatywie, jaką jest Ogólnopolskie Forum Młodych.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Zintegrowany blok operacyjny.OTWARCIE

W 4 Wojskowym szpitalu Klinicznym we Wrocławiu , otwarto właśnie njnowocześniejszy.
Zintegrowany Blok Operacyjny w Polsce.
Wśród nowoczesnych sal operacyjnych jest tzw.sala hybrydowa na której można będzie wykonywać operacje klasyczne i w razie potrzeby od razu również te bezinwazyjne , naczyniowe. To wspaniały obiekt leczniczy nie tylko dla wojska ale i dla wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska.
Zapraszamy na relację.

Wideo relalizacja i copyright: Andrzej Mas - TVRodzina, 2017

Czytaj dalej...

Kościół w państwie,państwo w Kościele

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu trwa 33. edycja Ogólnopolskiego Forum Młodych pod hasłem „Kościół w państwie, państwo w Kościele”.
Wykład otwierający Forum wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na możliwości funkcjonowania Kościoła w państwie pluralistycznym czy demokratycznym, potrzebie poszukiwania nowych rozwiązań ewangelizacyjnych oraz konieczności zaangażowania świeckich w życie Kościoła.
Po wykładzie publiczność miała możliwość zadawania pytań. Księdza Arcybiskupa zapytaliśmy o wrażenia ze spotkania.Zdaniem metropolity wrocławskiego temat tegorocznej edycji Forum Młodych jest interesujący dla młodych ludzi.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki