Menu

Polska (146)

Pamięć,Dziedzictwo,Inspiracja-Sympozjum

Konferencja-Życie i dzieło św. Jadwigi Śląskiej-C.H.Zajezdnia
Początek konferencji 11 października o 9.30 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Przypominamy, że spotkanie wpisuje się w obchody Roku Jadwiżańskiego z okazji jubileuszu 750-lecia kanonizacji Patronki Śląska.Otwarcie konferencji, słowo wprowadzenia... Zapraszam na fragmenty tegoż Sympozjum na temat Pamięci,Dziedzictwa i Inspiracji:Życie i dzieło św. Jadwigi Śląskiej.  Poprzez tę konferencję chcemy się zastanowić nad współczesną inspiracją św. Jadwigą, dlatego też pojawia się temat miłosierdzia, pojednania i władzy - tłumaczy ks. G. Sokołowski. Jeżeli kult śląskiej księżnej wciąż jest obecny i żywy, to wiemy, że na pewno nie jest ona dla współczesnych ludzi obojętna i z tego założenia wychodzimy podczas naszej konferencji. To jest pewna podstawa. Chcemy pobudzić ludzi do refleksji. By odkryli, w czym dokładnie św. Jadwiga nie jest dla nich obojętna, jakie znaczenie odgrywa w ich życiu.

wideo-realizacja Zdzisław Maj /TVRodzina

Czytaj dalej...

Powódź Tysiąclecia

Powódź Tysiąclecia,(nowa wersja) która w 1997 r. nawiedziła Wrocław wpłynęła przede wszystkim na losy zwykłych ludzi. To oni musieli mierzyć się ze skutkami powodzi w sytuacjach życia codziennego. 20 lat po tych wydarzeniach w ramach programu „Pomysłowi” przygotowujemy wystawę „Powódź 1997. Sceny z życia codziennego”.
Ulewne deszcze,spływająca wody z pól podnosił ciągle wysoki poziom wody.
Dokumentalny zapis rozpocząłem od Henrykowa do wrocławskiego Kazanowa najpierw był opublikowany na filmedia.tv
...konwertowany,przemontowany...obecnie jest na tvrodzina.pl
W związku z tym szukamy prywatnych pamiątek dokumentujących codzienne życie mieszkańców miasta podczas powodzi we Wrocławiu.W celu przekazania pamiątek należy się zgłosić na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. 508 790 095. Zbiór pamiątek potrwa do 15 października br.

wideo-realizacja Zdzisław Maj /TVRodzina

Czytaj dalej...

35-lecie zbrodni lubińskiej

W Lubinie miały miejsce uroczystości związane z 35 rocznicą zbrodni lubińskiej i centralne uroczystości w 37. rocznicę powstania NSZZ SOLIDARNOŚĆ.
W uroczystosciach uczestniczył Prezydent Andrzej Duda, Pani Premier Beata Szydło, Ministrowie, Przewodniczący NSZZ Solidarność - Piotr Duda , liczne poczty sztandarowe "Solidarności", władze Lubinia, goście z całej Polski a także lublinianie.
Uroczystości rozpoczęły sie na cmentarzu w Lubinie, gdzie Pani Premier Beata Szydło wraz z delagacją rządową , Piotrem Dudą - -przewodniczącym NSZZ Solidarność złożyli kwiaty i modlili się przy grobach zabitych górników .Nastepnie w Lubinskiej farze odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji pomordowanych w Lubiniu oraz za NSZZ "Solidarność" w 37 rocznicę jej powstania.
Po Mszy św. z Kościoła ruszył marsz pamięci z orkiestrą górniczą, kompania honorową, pocztami sztandarowymi, licznie przybyłymi który dotarł do miejsc w których zginęli w 1982 roku górnicy. na każdym z tych miejsc pan Prezydent Andrzej Duda i pani premier złożyli również kwiaty.
Centralna uroczystość miała miejsce na placu przy pomniku Solidarności . To tutaj odbyły się główne uroczystości w postaci ceromenii wojskowej, przemówienia Prezydenta Polski Andrzej Dudy , wręczenia odznaczeń państwowych, inscenizacji historycznej przygotowanej przez młodzież lubinską, apelu pamięci zakończonego salwą honorową kompanii honorowej Wojska Polskiego i na zakończenie koncertu lubińskiej górniczej orkiestry .
Zapraszamy na relacje z tego wyjątkowego wydarzenia.

wideo realizacja i copyright: Andrzej Mas - TVRodzina, 2017

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości