Menu

Z Życia Kościoła (307)

Niedziela Palmowa na Ostrowie

Każda Niedziela Palmowa to w wymiarze diecezjalnym kolejny Światowy Dzień Młodzieży. W archidiecezji wrocławskiej świętujemy ten dzień, spotykając się i modląc wspólnie na Ostrowie Tumskim. Najpierw zgromadziliśmy się u stóp kościoła św. Krzyża, gdzie był czas na powitanie i integrację – przy dźwiękach muzyki Młodzieży Hallelujah. Młodzi, przed „wyruszeniem do Jerozolimy”, zostali zaproszeni do Kany Galilejskiej – gdzie Chrystus po raz pierwszy się „przedstawił”, objawiając Kim jest. Niedziela Palmowa to taki dzień, gdy uświadamiamy sobie, że czas Wielkiego Postu wkracza w ostatni etap.To znak , który łączy niedzielę Palmową i Środę Popielcową. - Tym znakiem są palmy. (...) Są symbolem naszej radości ze spotkania z Jezusem. Po dzisiejszym święcie zostaną spalone, a popiół z nich posłuży do posypania naszych głów w Środę Popielcową w przyszłym roku.W procesji z palmami wszyscy udali się do katedry wrocławskiej, gdzie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego. Z jednej strony pragniemy dobra - podejmujemy wiele postanowień, wyrzeczeń, jesteśmy gotowi poświęcać się dla innych- nawiązując do Ewangeli ,najpierw ludzie krzyczeli radosne "Hosanna", a po kilku dniach "Na krzyż z Nim". - Można zapytać: ile razy podczas tego roku, który minął od naszego ostatniego spotkania, przechodziliśmy od postawy zachwytu Jezusem i radości z faktu bycia blisko Boga do takiego momentu, gdy z naszych postanowień został tylko popiół.
Chrystus przez całe swoje życie mocno doświadczał, że jest synem Boga i z nim szedł na Golgotę.Abp Kupny zachęcał, by młodzi nigdy się nie zniechęcali, nie załamywali rąk, by zawsze wiedzieli, że jest ktoś to kocha - Ta świadomość obecności ojca, pomogła znieść Jezusowi cały ten ogrom cierpienia.na ogrodach PWT wkrótce

produkcja- Zdzisław Maj/TVRodzina

 

Czytaj dalej...

Akademicka Droga Krzyżowa 2019

Jak co roku, w ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem we Wrocławiu odbędzie się Akademicka Droga Krzyżowa. Studenci spotkają się przed 19.00  Kościołem Najświętszego Imienia Jezusa (Uniwersytecka 1)Startujemy o 19.00. przechodzimy niosąc Krzyż.
Dołącz do tłumu uszu zasłuchanych w Ewangelię. W tym roku rozważania do naszej cichej, prostej i pełnej skupienia modlitwy przygotował brat Alois z Taizé.
Procesja przejdzie przez ul. Kiełbaśniczą, Odrzańską, św. Mikołaja i św. Elżbiety pl. Solny i Rynek. Po drodze krzyżowej w bazylice św. Elżbiety ,  odbyła się msza  święta, celebrowana przez bp Andrzeja Siemieniewskiego.

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Ze Słownika:... POST

W tym roku Wieczór Tumski, który w szczególny sposób był poświęcony Wielkiemu Postowi w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim zaproszeni zostaliśmy na wykład  w pierwszej części zatytułowany: „Ze Słownika Wyrazów Bardzo Obcych:POST” który wygłosił niezwykły wrocławski kapłan, wieloletni Ojciec Duchowny Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, ks. dr Aleksander Radecki, między innymi; odznaczony Złotym Krzyżem  w  Urzędzie Woj. za zasługi w działalności społecznej , charytatywnej i duszpasterskiej.Jak odbiera odznaczenie dla siebie? Jak zwykle - z dużą skromnością i charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru.
Oczywiście doceniam wyróżnienie, ale nie po to się "wpakowałem" choćby w działalność dla bezdomnych, żeby ktoś mnie odznaczał. Wiem, dla kogo to robię i uważam, że to mój obowiązek jako kapłana i człowieka - puentuje ks. Aleksander.
Wracając do sedna głównego wątku. Motto tego wykładu dotyczące,  jak ma wyglądać Post: ,,Pan Jezus pościł  40 dni na pustyni i uczył jak ma wyglądać Post?; Polecam odmówić Psalmy Pokutne,nawiązać szczery kontakt ze spowiednikiem i podjąć działanie naprawcze.Wystarczy wcześniej zrobić szczery Rachunek Sumienia,zadośćuczynić za swoje grzechy i bliźnich...zrezygnować z Pokus niedozwolonych i złych.Prawdziwy Post to wyrzeczenie sie grzechów i Prawdziwe i Zadośćuczynienie"  

W części muzycznej poświęconym muzyce Wielkiego Postu, wrocławski  pierwszy organista kościoła O.O. Dominikanów – Tomasz Głuchowski.

w-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina.pl

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki