Menu

Z Życia Kościoła (274)

Środa Popielcowa 2018

W najbliższą środę 14 lutego rozpoczęliśmy Wielki Post.Tego dnia przypada także wspomnienie św. Walentego, popularnie zwane Walentynkami.  Pamiętajmy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu trzech posiłków, w tym jednego do syta. Walentynkowe świętowanie warto więc przełożyć na inny dzień.
Papież wyjaśnia znaczenie postu, modlitwy i jałmużny, kładąc duży akcent właśnie na tę ostatnią-przestrzega także przed fałszywymi prorokami, którzy „wprowadzając w błąd, tak iż grozić będzie wygaśnięcie w sercach miłości, która jest istotą całej Ewangelii”.(Mt 24, 12.)

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Na drogach prawdy- Wiara i Nauka

Encyklika "Fides et ratio" lekturą na dziś? Przed nami kolejny cykl VII"Areopagu na Wyspie",pod tytułem "Na drogach prawdy- Wiara i Nauka" w.g.Encykliki Jana Pawła II,poświęcone spotkanie w ramach „Areopagu na Wyspie”.
„Fides et Ratio” - wiara i rozum –  poświęcone spotkanie w ramach „Areopagu na Wyspie”.
Mamy nadzieję, że tęsknota za nami nie dała się Państwu we znaki. Mamy dobre wieści - startujemy z nową edycją (to już VII!) 7 lutego. Tematycznie powracamy do źródeł - do relacji wiary i rozumu, fides et ratio - a skoro o źródłach mowa, początek cyklu uświetni nasz duchowy Mentor, Bp Andrzej Siemieniewski który wygłosi wykład poświęcony encyklice, wyjaśnia znaczenie tych dwóch rzeczywistości,wraz z Ojcem Założycielem, .ks. proKs. Rajmundem Pietkiewiczem.
Zdaniem bp. Siemieniewskiego „Fides et ratio” to intuicja Jana Pawła II, szczególnie potrzebna w dziś, gdy szerszy się antyintelektualizm i podejrzliwość wobec rozumu.- Potrzebne nam jest uchwycenie tendencji, trendów, prądów myślowych – dodaje bp Siemieniewski .
- Ktoś może także ograniczać działalność rozumową tylko do tych dziedzin, które można badać przez nauki ścisłe, a wtedy odpada wielkie zagadnienie materii życia – mówi bp Siemieniewski.
Spotkanie zatytułowane „Encyklika Fides et ratio Jana Pawła II. Lektura na dziś” odbyło się w środę 7 lutego o godz. 19:00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Słowo wstępu Prof. dr hab. Stanisław Rosik. Krótkie podsumowanie należało do ks. prof. Rajmunda Pietkiewicza. Zapraszamy!

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Dzień Życia Konsekrowanego

„Życie konsekrowane, głęboko zakorzenione w przykładzie życia i w nauczaniu Chrystusa Pana, jest darem Boga Ojca udzielonym jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego" (Jan Paweł II, Vita Consecrata 1). Uroczysta Eucharystia w Archikatedrze wrocławskiej w dniu 2 lutego w której przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski.Będzie to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za doniosłą rolę życia konsekrowanego wobec całego Kościoła oraz okazją do uświadomienia sobie, jakim bogactwem dla wspólnoty wierzących jest różnorodność charyzmatów towarzyszących osobom konsekrowanym i całemu Kościołowi.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przypada zawsze w święto Ofiarowania Pańskiego.Święty  Jan  Paweł  II  ustanowił  święto  Ofiarowania  Pańskiego  Światowym  Dniem
Życia Konsekrowanego. To właśnie osoby konsekrowane: kapłani, siostry i bracia zakonni, dziewice,  wdowy  i pustelnicy  przychodzą  dziś  do  świątyni  na  wzór  Maryi  i  Józefa,  by
ponowić swoje ofiarowanie Bogu i przypomnieć sobie i wspólnocie Kościoła, że w tajemnicy konsekracji Bogu stają się
„żywym znakiem dóbr przyszłego zmartwychwstania”(VC 111).
Dziś, gdy dziękujemy Bogu za dar życia konsekrowanego pragniemy podkreślić trzy bardzo  ważne  jego  elementy,  które  są  dla  nas  drogowskazem  na  drodze  wiary:  miłość, wierność i jedność.W Polsce żyje i pracuje 18 tys. sióstr zakonnych, prawie 12 tys. zakonników, 1330 mniszek oraz ponad 1000 osób świeckich-konsekrowanych.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości