Menu

Obertyn_opowieści o życiu miasteczka

W poniedziałek, 27 maja o godzinie 18.00 na spotkanie „Polska - Ukraina w Centrum Historii Zajezdnia. Różne perspektywy wspólnej historii” poświęcone książce "Obertynopowieści o życiu miasteczka".   W dyskusji wezmą udział prof. Grzegorz Motyka, prof. Ołeksandr Zajcew oraz Piotr Zubowski – współautor książki. Debatę poprowadzi dr Anna Wylegała.Słowo wprowadzenie  z CHZjeznia dr Wojciech Kucharski Redaktor Naczelny WRHM.   Debata ma na celu zastanowienie się nad wspólną historią, przeszłością oraz pamięcią. Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania, czy możliwe jest, by polscy i ukraińscy historycy zgodzili się w pełni co do tego, co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w latach 1939–1947? Jeśli nie – dlaczego? Czy możliwa jest wspólna pamięć? Czy wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestiach spornych w historiografii jest warunkiem realnego dialogu? Czy możliwe i potrzebne byłoby napisanie wspólnej monografii przez historyka-Polaka i historyka-Ukraińca np. o czystce na Wołyniu, albo o pacyfikacji wsi ukraińskich w 1930 roku?Publikacja jest punktem wyjścia do dyskusji w Polsce i na Ukrainie o trudnych, kontrowersyjnych i traumatycznych kwestiach wpływających również współcześnie,na stosunki polsko-ukraińsko-żydowskie, jak m.in.: Holokaust, ataki ukraińskich nacjonalistów na Polaków, czy represje wymierzone przez władze radzieckiej Ukrainy wobec ukraińskich partyzantów. Książka wpisuje się w nurt badań nad historią małych ojczyzn lub też nurt badań w paradygmacie mikrohistorii. Nie jest pierwszą tego typu pozycją, ale na pewno wyjątkową i wartą uwagi.  
Pretekstem do debaty jest dwujęzyczna, polsko-ukraińska, publikacja pt. "Obertyn – opowieści o życiu miasteczka", która stanowi efekt międzynarodowego projektu naukowego,poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego – Obertynowi. Spotkanie odbyło się w języku polskim i ukraińskim.

V-Produkcja Zdzisław Maj/TVRodzina

Uczestnicy debaty:
dr Anna Wylegała ,absolwentka Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz PAN. Tłumaczka literatury ukraińskiej,
prof. Grzegorz Motyka
Historyk, politolog,  Napisał : Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947 (Kraków 2011);  Wołyń ‘43 (Kraków 2016).
prof. Ołeksandr Zajcew
Ukraiński historyk  -Jego zainteresowania badawcze Zachodniej Ukrainy
Piotr Zubowski
Pracownik Działu Badawczego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”-historii Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnio zmienianyczwartek, 30 maj 2019 06:15

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Więcej wiadomości


chwilowki