Menu

Trzeba dać Świadectwo!

W 71. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego przez Wrocław odbył się marsz 24 maja 2019 r. upamiętniający postać żołnierza Armii Krajowej i ochotnika do Auschwitz Rotmistrza Pileckiego,najpierw  do Bazyliki Mn. w kościele garnizonowym zostaliśmy zaproszeni  o 18:00- tej,na Mszę św. w kościele Garnizonowym - organizatorzy: KoLiber Wrocław, KoLiber Bolesławiec, Federacja dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Akadeni Patriotów .Po mszy św, przechodząc przez Rynek wrocławski na scenie zauważyliśmy ciekawy koncert zespołu z Wilna(Kresy)  ''Mogiła pradziadziada ocal od zapomnienia".Patronem medialnym akcji KRESOWYCH Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN jest Portal Społeczności Kresowej Kresy.pl ...
-Uczestnicy po z formowaniu Marszu się na pl. Solnym w centrum miasta, skąd wyruszyli w pochodzie. Część osób przyszła z biało-czerwonymi flagami i opaskami na rękach oraz w koszulkach patriotycznych.Marsz przeszedł ulicami...aby pod pomikiem pierścienia rotmistrza Pileckiego - Zechcieli uczcić pamięć rotmistrza Pileckiego, bo była to wybitna i nietuzinkowa postać. Czujemy się dumni, idąc z polskimi flagami przez miasto. Chcieliśmy dać też świadectwo. Witold Pilecki to wybitna postać w polskiej historii jak i całego świata. Człowiek o niezłomnej woli, który sam dobrowolnie zgłosił się do obozu Auschwitz by stworzyć w tym piekle Ruch Oporu. Bohater kampanii wrześniowej, walki podziemnej za okupacji Polski. Naszym celem jest upamiętnienie tego wielkiego bohatera i edukacji społeczeństwa o jego osobie, by pamięć o nim nigdy nie przeminęła,tym bardziej iż jak wspomniał  Eugieniusz Gosiewski-ciągle zwłoki ROTMISTRZA  nie są znalezione.
25 maja -o 19:30  po raz drugi nastąpiło spotkanie pod pomnikiem Rotmistrza przy Promenadzie Staromiejskiej pomnika  Rotmistrza Pileckiego - organizator: KoLiber Wrocław, oraz Stowarzyszenie Odra Niemen gdzie byliśmy przy  wspólnym upamiętnieniu bohatera dnia  przy ciekawej ,aktualnej historii którą opublikował Eugieniusz G.Przypomnimy okoliczności powrotu Pileckiego do Polski, jego aresztowania i wyroku prowadzącego do zamordowania go w mokotowskim więzieniu.
TATA CHCIAŁ, ŻEBYM BYŁA DZIELNA - powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz,córka rtm. Witolda Pileckiego, Kustosz Pamięci Narodowej.
-Tata odczuwał przyrodę całym sobą. Zastanawiałam się później, jak to możliwe, że z tą swoją ogromną wrażliwością zdołał przeżyć obóz w Auschwitz... Czy on sobie zdawał sprawę z tego, że idzie do takiego piekła?

(wykorzystano fragmenty utworu Ochotnik "Ucieczka z Piekła" zrealizowanego podczas przejścia zespołu Forteca szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz.)

V-Produkcja Zdzisław Maj/TVRodzina

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Więcej wiadomości


chwilowki