Menu

Ścieżki Polsko-Czechosłowackich Dysydentów

"Transgraniczne Ścieżki Polsko-Czechosłowackich dysydentów" - to nazwa projektu badawczego, którego oficjalne podsumowanie zaplanowano    w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Rok trwało zbieranie relacji działaczy opozycyjnych, którzy na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych spotykali się na granicy Polsko-Czechosłowackiej.
Te spotkania służyły wymianie informacji, dystrybucji niezależnych czasopism i przekładów zakazanej literatury oraz dokonywaniu "przerzutów" sprzętu dla podziemnych drukarni. Teraz nagrane relacje posłużą do stworzenia opisów ścieżek i naniesienie ich na mapy, dzięki czemu poznamy trasy, którymi przemieszczali się opozycjoniści.
Jakie znaczenie dla antykomunistycznej opozycji w Polsce miały kontakty z południowymi sąsiadami? Mieliście 
wrażenie, że tylko wspólnie możemy naruszyć system?
 Dzisiaj po oglądnięciu materiału filmowego: Europa Środkowa idzie na Wolność' i  na panelu dyskusyjnym gdzie spotkali się uczestnicy: Petr Blaľek, Petr Bartoą , Mirosław Jasiński, Jarosław Broda. Prowadzenie panelu: Łukasz Kamiński.
Była współpraca o której pan mówi, a później różne drogi do wolności. Kto szybciej wyciągnął wnioski?
Powstanie Trójkąta, a później Czworokąta Wyszehradzkiego było przeciwko niepisanej umowie państw zachodnich, pewnym wypowiedzeniem posłuszeństwa przy bardzo silnych kontrnaciskach głównie Niemiec, ale i Francji oraz neutralności Amerykanów - i to przez nich była pacyfikacja blokady i oczywiście wszystkie dalsze kwestie typu rozwiązanie Układu Warszawskiego, RWPG, wyprowadzenie wojsk-radzieckich to są ciągle Pytania na które musimy sobie odpowiedzieć sami ?!

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Więcej wiadomości


chwilowki