Menu

Polska (211)

Między życiem a śmiercią

7 kwietnia w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu otwarła się międzynarodowa wystawa Between Life and Death i wernisaż o godz. 16.00 Stories of Rescue During the Holocaust z udziałem Elżbiety Ficowskiej, jednej z bohaterek ekspozycji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ norweskiej pieśniarki i aktorki żydowskiego pochodzenia Bente Kahan. Wystawa, prezentowana dotychczas m.in. w Brukseli, Amsterdamie i Wilnie, opowiada o codziennym doświadczeniu Żydów ukrywających się przed niemiecką machiną zagłady, przywołując również losy osób, które niosły im pomoc. Ekspozycję zrealizowaną z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center (Berlin) – będzie można oglądać we Wrocławiu do 30 kwietnia.
W czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Europie zginęło 6 milionów Żydów. W obliczu dokonującej się Zagłady ludność cywilna stanęła przed trudnym wyzwaniem: jak reagować na tę masową zbrodnię? Postawy ludzkie były zróżnicowane.
Wystawa Between Life and Death. Stories of Rescue During the Holocaust przedstawia relacje pochodzące z obszaru 10 krajów Europy: Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier – ukazane z uwzględnieniem szerszego kontekstu historycznego, obejmującego zróżnicowane realia, w jakich funkcjonowali mieszkańcy okupowanych ziem. Jedną z nich jest historia ocalenia Elżbiety Ficowskiej, (gościa specjalnego uroczystości otwarcia wystawy), która jako niemowlę została wywieziona z getta warszawskiego na tzw. aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej w stosie cegieł. Przedstawione są także tragiczne losy rodziny Jana i Aleksandry Gawrychów z mazowieckiej wsi Wólka Czarnińska, ukrywających w swojej leśniczówce Żydów.
Premiera wystawy miała miejsce w styczniu 2018 r. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Następnie ekspozycja prezentowana była w Amsterdamie, Bratysławie i Wilnie. Po Wrocławiu wystawa prezentowana będzie w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie jej finisaż zainauguruje międzynarodową konferencję „Jak rozmawiać o Sprawiedliwych?”Czas trwania wystawy do-30 kwietnia 2019 r.w Centrum Historii Zajezdnia na ul.Grabiszyńska 184

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Pokaz filmu Historia Roja

5 kwietnia 2019 r.Pokaz filmu „Historia Roja” czyli w ziemi lepiej słychać,
oraz na spotkanie z reżyserem Jerzym Zalewskim, w „Civitas Christiana”serial  opowiadający o Żołnierzach Wyklętych, czyli "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". Serial jest rozwinięciem filmu "Historia Roja", który w kinach można było oglądać w ubiegłym roku.---Po wojnie dwudziestoletni starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" formuje oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego patrol walczy do 1951 roku, gdy jego dowódca ponosi śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP. Jest to historia kilku lat walki i wielu akcji zbrojnych, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, których doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Zapraszamy Państwa na spotkanie z Reżyserem Panem Jerzym Zalewskim oraz na pokaz filmu Historia Roja Czyli w Ziemi Lepiej Słychać. 13 kwietnia przypada 68. rocznica śmierci st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój" oraz Bronisława Gniazdowskiego ps. "Mazur", Żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Zdradzeni i okrążeni, polegli w walce z komunistami  na Mazowszu we wsi Szyszki  - Pamiętajmy!

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Powstrzymajmy Ten Obłęd!

Z inicjatywy rodziców parafii pw. Michała Archanioła zostało zorganizowane spotkanie dotyczące tzw. "STOP seksedukacji Naszych Dzieci", która coraz mocniej wdziera się do szkół. Podjęte zostaną tematy kulisów działania lobby LGBT oraz tego, jak rodzice mogą bronić dzieci przed deprawacją w szkołach.Konstytucja naszego kraju  gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (artykuł nr 48), a ponadto przypomina, że każdy obywatel ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed demoralizacją (artykuł nr 72).Wracając do inicjatywy rodziców parafii salezjańskiej pw. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie które zadawane było zasadnicze pytanie: Co możemy zrobić, aby uchronić nasze dzieci i nasze rodziny?
 Prelekcje wygłoszą: Magdalena Czarnik ze stowarzyszenia "Rodzice Chronią Dzieci" oraz Adam Brawata z fundacji "Pro - Prawo do Życia".
Spotkanie odbyło się  30 marca o godzinie 15.30 w auli salezjańskiego domu młodzieżowego przy ul. Prusa 78.Zapraszamy. Powstrzymajmy Ten Obłęd !!!

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina.pl

 

 

 

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

chwilowki